Na przełomie zimy i wiosny pogoda bywa bardzo kapryśna, co nie ułatwia wyboru terminu zmiany opon z zimowych na letnie. Fachowcy radzą, żeby zrobić to kiedy jest już wystarczająco ciepło, to znaczy, gdy średnia temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza. Najlepiej na bieżąco sprawdzaj prognozę pogody, a gdy temperatura ustabilizuje się powyżej 7 stopni Celsjusza, udaj się do serwisu lub samodzielnie zmień opony na letnie, które w tych warunkach sprawdzą się znacznie lepiej niż zimówki.
Czym grozi korzystanie z opon zimowych w okresie letnim?
Choć przepisy nie zabraniają jazdy na zimówkach w lecie, to lepiej stosować opony odpowiednie do pory roku. W letnich warunkach mieszanka gumowa, z której zrobione są opony zimowe, staje się zbyt miękka i traci swoje właściwości. Wpływa to między innymi na wydłużenie drogi hamowania pojazdu nawet o kilkadziesiąt metrów (zależnie od prędkości jazdy), a także zwiększa ryzyko utraty przyczepności. Weź pod uwagę, że jeśli nie zmienisz opon na letnie możesz narazić siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo. Czym jeszcze ryzykujesz jeśli w porę nie wymienisz opon na letnie? Otóż w wyższych temperaturach zbyt elastyczna guma opony zimowej zwiększa opory toczenia, co może powodować zarówno szybsze ścieranie się bieżnika, jak i zauważalny wzrost zużycia paliwa.
Gdzie się zmienia opony zimowe na letnie?
Na zmianę opon możesz udać się do typowego serwisu naprawiającego samochody albo do wulkanizatora – czyli warsztatu wyspecjalizowanego w naprawie opon i ich wymianie. Nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, nawet w małych miejscowościach, gdyż wymiana opon jest bardzo popularną usługą. Natomiast jeśli nie orientujesz się gdzie w najbliższej okolicy wymienić opony, to posiadając ubezpieczenie HDI Opony Assistance możesz liczyć na telefoniczną pomoc informacyjną o danych teleadresowych zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami oraz punktów przechowywania opon. Cena wymiany opon oraz czas oczekiwania na tę usługę może zależeć od wielu czynników.
Czy po zmianie opon trzeba ustawić zbieżność?
Tak, po wymianie opon warto przeprowadzić regulację geometrii kół potocznie nazywaną ustawianiem zbieżności. To szczególnie ważne w przypadku zmiany opony na letnie. Bo po zimowych, cięższych warunkach jazdy jest większe prawdopodobieństwo rozregulowania elementów zawieszenia i układu kierowniczego.
Czy te same opony można wymieniać wielokrotnie?
Przyjmuje się, że maksymalna żywotność opon to 10 lat. Niektórzy wulkanizatorzy zalecają jednak wymianę co 5 do 8 lat od daty produkcji. A jak sprawdzić faktyczny wiek opon? Na boku opony znajdź oznaczenie DOT oraz znajdujące się na nim cyfry i litery. To one pozwalają odczytać gdzie i kiedy została wyprodukowana opona. Cztery ostatnie cyfry wskazują na tydzień i rok produkcji np. 0623 – oznacza szósty tydzień 2023 roku. Zanim zdecydujesz się na ponowne użycie opon, sprawdź czy nie pojawiły się na nich niepokojące ślady takie jak przecięcia, wybrzuszenia, przebarwiania czy mocne przetarcia. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie omów to z wulkanizatorem. Pamiętaj, że w razie problemów z ogumieniem może Ci się przydać ubezpieczenie HDI Opony Assistance