Zakup samochodu – o czym warto pamiętać?

Zakup i sprzedaż pojazdu

Jeżeli zdecydowałeś o zakupie nowego auta z salonu, nie ma potrzeby sprawdzania jego stanu technicznego. Jednak, gdy Twój wybór padnie na używany samochód warto poprzedzić zakup sprawdzeniem jego stanu technicznego. Najlepiej zrobić to w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Mechanicy skontrolują najważniejsze elementy auta, ich aktualny stan oraz zużycie. Otrzymasz od nich wskazówki, jakie części wymagają naprawy lub wymiany. Koszt takiej usługi może sięgnąć kilkuset złotych. To wydatek niewielki w stosunku do ceny auta, a pomaga uniknąć rozczarowania po zakupie i niespodziewanych kosztów w przyszłości. Przy coraz bardziej zaawansowanych technologicznie samochodach naprawy mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, a przecież po zakupie lepiej cieszyć się nowo nabytym autem niż martwić z powodu wydatków na jego remont lub naprawę.

W przypadku tańszych samochodów lub gdy nie chcesz wydawać pieniędzy na ocenę w serwisie, warto choćby odwiedzić Stację Kontroli Pojazdów, gdzie diagnosta sprawdzi kluczowe parametry auta i potwierdzi jego stan albo poinformuje o częściach wymagających wymiany lub regulacji.

Sprawdź ubezpieczenie samochodu w HDI

Dane samochodu w umowie kupna – co sprawdzić?

W przypadku zakupu używanego samochodu zalecana jest duża uważność dotycząca dokumentów związanych z zakupem – szczególnie umowy. To dokument, na podstawie którego zostanie przeniesiona własność pojazdu. Powinien być spisany między nabywcą, a osobą lub firmą, która auto sprzedaje.

Przygotowując się do sporządzenia umowy należy sprawdzić pozostałe dokumenty dotyczące samochodu takie jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu, jeśli jest. Numer VIN i numer rejestracyjny muszą się zgadzać zarówno ze stanem faktycznym (czyli tym co zastaniesz w kupowanym samochodzie), jak też z danymi w podpisywanej umowie. Nawet jeśli błąd będzie wynikał z literówki czy przeoczenia, warto zadbać o jego wyjaśnienie przed zakupem, żeby oszczędzić sobie ewentualnych kłopotów w przyszłości.

W sytuacji, gdy pojawią się większe niezgodności i rażące błędy, a sprzedający z niechęcią odniesie się do ich wyjaśnienia i poprawienia, może to być sygnał, że należy zrezygnować z tego konkretnego egzemplarza.

Szczególnie istotne jest sprawdzenie numeru VIN, który jest wybity na nadwoziu. Dlaczego VIN jest tak istotny? Jest to skrót od angielskiej nazwy Vehicle Identification Number – co oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. Różni producenci samochodów wybijają VIN w różnych miejscach. Gdzie go szukać? Sprawdź:

  • na tabliczce znamionowej, umieszczonej na przedniej szybie po stronie kierowcy,
  • na jednostce napędowej lub samych drzwiach,
  • na słupku po stronie kierowcy,
  • na grodzi lub podłodze w okolicy fotela pasażera umieszczonego po prawej stronie,
  • w pobliżu studzienki koła,
  • na podłodze bagażnika.

Nie poprzestawaj na skontrolowaniu zgodności numeru VIN widocznego na naklejkach, gdyż te najłatwiej sfałszować.

Sprawdź ubezpieczenie samochodu w HDI

Rejestracja i zgłoszenie nabycia samochodu

W przypadku nowego fabrycznie samochodu zakupionego z salonu sprawa jest banalnie prosta! Od 4 czerwca 2021 przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym pozwalają na upoważnienie salonu sprzedaży do zarejestrowania nowego pojazdu.

Jeśli jako kupujący przekażesz upoważnienie, to pracownik salonu zajmie się procedurą rejestracji od początku do końca.

W przypadku zakupu auta używanego rejestracji należy dokonać samodzielnie. Gdzie to zrobić? W wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. Może być to:

  • urząd starostwa powiatowego,
  • urząd miasta – jeśli właściciel mieszka w mieście na prawach powiatu,
  • urząd dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.

Od 1 stycznia 2022, zgodnie z przepisami zawartymi w art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić właściwy urząd w terminie nieprzekraczającym 30 dni licząc od dnia zawarcia umowy o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Za niedopełnienie tego obowiązku we wskazanym terminie grozi grzywna, która może wynieść od 200 do 1000 złotych.

Zgłoszenia można dokonać przez internet (w tym przypadku potrzebujesz profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego, by potwierdzić tożsamość) lub osobiście w urzędzie. Potrzebne jest zawiadomienie o zbyciu pojazdu, które dostaniesz w urzędzie, dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub jeśli jesteś cudzoziemcem – karta pobytu) Oraz kopia dokumentu, potwierdzającego nabycie samochodu (umowa kupna-sprzedaży albo umowa darowizny – w zależności od tego, na jakiej postawie zostałeś właścicielem).

Zgłoszenia nabycia samochodu nie jest powiązane z jego rejestracją lub przerejestrowaniem.

Sprawdź ubezpieczenie samochodu w HDI

Rejestracja czasowa i właściwa

Najpierw dokonywana jest czasowa rejestracja samochodu - na 30 dni. To czas potrzebny urzędowi na sprawdzenie informacji o pojeździe i przygotowanie dowodu rejestracyjnego. Oczywiście możesz w pełni korzystać w tym czasie z kupionego samochodu - dostaniesz od urzędnika pozwolenie czasowe i tablice rejestracyjne, które pozwolą ci swobodnie poruszać się po drogach.

Właściwa rejestracja (na stałe) powinna nastąpić w ciągu 30 dni kalendarzowych. Jeśli urząd w tym czasie nie zarejestruje pojazdu na stałe należy zwrócić się o wydłużenie czasowej rejestracji na kolejne 14 dni. Zazwyczaj urzędy działają terminowo i informują, że pojazd jest już zarejestrowany na stałe i można odebrać dowód rejestracyjny.

Pamiętaj, że jeśli samochód ma współwłaścicieli, to wszyscy powinni być obecni podczas rejestracji.

Wymiana tablic rejestracyjnych – czy jest konieczna po zakupie samochodu

Jeśli kupiłeś używany samochód, który wcześniej był zarejestrowany na terenie RP, to nie masz obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Przy przerejestrowaniu samochodu możesz pozostawić ten sam numer rejestracyjny.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady