Wypowiedzenie OC – kiedy należy złożyć i jak przygotować?

Ubezpieczenie OC/AC

Wypowiedzenie OC samochodu należy przygotować, jeśli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeń, w którym masz polisę. Po prostu jeśli nie zrezygnujesz z umowy zawartej z dotychczasowym ubezpieczycielem, to zostanie ona automatycznie przedłużona.

Koniecznie pamiętaj, że wypowiedzenie OC u dotychczasowego ubezpieczyciela musi być złożone nie później niż jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. W przeciwnym razie ubezpieczenie OC zostanie automatycznie wznowione na kolejne 12 miesięcy. Podstawą prawną dla automatycznego wznowienia OC jest artykuł 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Pamiętaj, jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela to tylko terminowe przygotowanie i złożenie wypowiedzenia OC, uchroni Cię przed obowiązkiem opłacenia dodatkowych miesięcy ochrony.

Kiedy jeszcze można i warto wypowiedzieć polisę OC? W sytuacji gdy kupiłeś używany samochód. Jako nabywca możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zawartą przez zbywcę. Postawą prawną jest w tej sytuacji Artykuł 31 ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeżeli nie chcesz korzystać z ubezpieczenia OC zawartego przez tego, kto sprzedał Ci samochód, możesz złożyć wypowiedzenie w każdym momencie jego ważności. Umowa ubezpieczenia zostanie rozwiązana ze wskazanym przez Ciebie dniem.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Podwójne ubezpieczenie – czyli jakie są skutki braku wypowiedzenia OC

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu grozi karą, dlatego większość właścicieli stara się pamiętać o kupieniu polisy. Niektórzy zapominają jednak o wypowiedzeniu u poprzedniego ubezpieczyciela. Dochodzi wówczas do podwójnego ubezpieczenia, czyli sytuacji, gdy do jednego pojazdu przypisane są dwie polisy OC.

Do podwójnego ubezpieczenia może także dojść, gdy kupiłeś OC u nowego ubezpieczyciela i przygotowałeś wypowiedzenie, ale nie dotarło ono do starego ubezpieczyciela.

Poprzedni właściciel, który sprzedał Ci używany samochód, jest zobowiązany przekazać najważniejsze dokumenty auta, czyli dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC – jeśli samochód jest ubezpieczony. Może się jednak zdarzyć, że samochód ma aktualne OC, ale Ty jako kupujący jesteś nieświadomy, że auto ma już ważne ubezpieczenie OC, i wykupujesz mu nową polisę. W rezultacie także dochodzi do podwójnego ubezpieczenia.

Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia OC? Jeżeli polisa, z której nie zrezygnowałeś, została automatycznie odnowiona, to możesz ją wypowiedzieć. Prawo do wypowiedzenia automatycznie odnowionej polisy masz w każdej chwili. Pamiętaj jednak, że musisz zapłacić składkę za czas ubezpieczenia od odnowienia się umowy aż do dnia wypowiedzenia.

Jak należy przygotować wypowiedzenie ubezpieczenia  OC?

Jeśli chcesz napisać wypowiedzenie samodzielnie, to oczywiście możesz to zrobić. Zadbaj tylko, żeby to pismo zawierało wymagane informacje:

  • dane właścicieli pojazdu: imiona i nazwiska, nr PESEL adresy zamieszkania właścicieli,
  • numer polisy,
  • okres ubezpieczenia (data początku i data końca ochrony z wypowiadanego ubezpieczenia),
  • dane pojazdu: numer rejestracyjny, markę oraz model,
  • podstawa prawna, czyli powołanie się na Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych i wskazanie odpowiedniego artykułu tej ustawy,
  • czytelny podpis właścicieli.

W przypadku rezygnacji z OC ze względu na podwójne ubezpieczenie samochodu warto także podać numer drugiej polisy która została zawarta dla tego auta. Możesz też skorzystać z gotowych wzorów wypowiedzenia. W HDI także przygotowaliśmy taką pomoc – znajdziesz ja tutaj.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Jak dostarczyć wypowiedzenie OC do ubezpieczyciela?

Zastanawiasz się jak dostarczyć wypowiedzenie – czy lepiej zrobić to osobiście, czy też wysłać pocztą? W HDI najłatwiejszym sposobem wysłania do nas wypowiedzenia umowy OC jest skorzystanie z naszego formularza rezygnacji online. Jego wypełnienie jest łatwe, zajmuje niewiele czasu i umożliwia załączenie zdjęcia lub skanu podpisanego dokumentu wypowiedzenia.

Druga opcja załatwienia tej sprawy bez wychodzenia z domu to przesłanie wypowiedzenia mailem. Oczywiście, jeśli preferujesz bezpośredni kontakt to możesz udać się do dowolnego agenta ubezpieczeniowego HDI lub Warty i złożyć wypowiedzenie na jego ręce

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady