UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zajmuje się wsparciem dla poszkodowanych w wypadkach i kolizjach spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów, a także pomocą dla pokrzywdzonych w zdarzeniach drogowych, w których sprawca nie został ustalony.
Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
Instytucja najczęściej określana skrótem UFG, działa na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która została uchwalona 22 maja 2003 r. Do UFG należą te zakłady ubezpieczeń, wykonujące działalność ubezpieczeniową na terenie Polski, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów i obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników. Warta jest jednym z nich.
Komu przychodzi z pomocą UFG ?
Do zadań UFG należy m.in. wypłata odszkodowań i świadczeń osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach, których sprawca nie miał aktualnego ubezpieczenia OC.
UFG wypłaca pełną kwotę odszkodowania osobom poszkodowanym przez nieubezpieczonego sprawcę, ale posiadacz i kierowca pojazdu, który spowodował tę szkodę zostanie zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty wypłaconej przez UFG oraz poniesionych kosztów. Średnia kwota, jaką ma do zwrotu nieubezpieczony sprawca, to ok. 20 tys. złotych – stan na początek lutego 2023 r.
Fundusz wypłaca odszkodowania nie tylko w przypadku szkód spowodowanych przez posiadaczy i kierujących, którzy nie mieli aktualnego ubezpieczenia OC w momencie spowodowania wypadku. Także gdy sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia i nie da się go zidentyfikować UFG udzieli pomocy poszkodowanym. Wydatki UFG na odszkodowania wypłacone za nieubezpieczonych sprawców sięgają ok. 100 mln zł w ciągu roku.
Odpowiedzialność w razie wypadku bez ważnego ubezpieczenia OC
Obowiązek zawarcia ubezpieczenia spoczywa na właścicielu pojazdu. Jednak w razie spowodowania kolizji lub wypadku bez ważnej polisy OC, odpowiedzialność finansową ponosi solidarnie właściciel oraz osoba kierująca pojazdem w chwili zdarzenia. O tej zasadzie koniecznie powinny pamiętać osoby, które wypożyczają samochód. Zanim wsiądziesz za kierownicę wynajętego pojazdu, koniecznie sprawdź czy ma on aktualne ubezpieczenie OC! UFG ma ustawowy obowiązek dochodzenia zwrotu pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania od nieubezpieczonych sprawców kolizji i wypadków oraz posiadaczy pojazdów, którymi kierowali sprawcy.
Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu w UFG
UFG gromadzi informacje o zawartych ubezpieczeniach komunikacyjnych i za pośrednictwem swojej strony internetowej www.ufg.pl umożliwia każdemu zainteresowanemu skontrolowanie czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. Sprawdzenie jest proste, nie zabiera dużo czasu, daje dokładne informacje: potwierdzenie ważności ubezpieczenia na podany dzień, numer polisy OC, markę pojazdu oraz nazwę i adres ubezpieczyciela, który wystawił polisę.
Jeśli sprawdzany pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia OC, to otrzymasz informację o braku ochrony.
Sprawdź ubezpieczenie OC pojazdu, gdy pożyczasz auto od krewnego lub znajomego, ale także jeśli zamierzasz skorzystać z auta z wypożyczalni lub z zastępczego auta, które proponuje Ci warsztat na czas naprawy Twojego samochodu.
Statystyki dotyczące ubezpieczeń OC
Na koniec 2022 roku baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zawierała informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC ponad 27,6 mln pojazdów! Niestety wg danych z UFG po polskich drogach jeździ ok. 90 tys. samochodów bez ważnego OC. Jednym z zadań Funduszu jest kontrola spełniania obowiązku ubezpieczeniowego. W przypadku wykrycia braku posiadania OC komunikacyjnego UFG nakłada kary finansowe. Wysokość opat za brak OC jest określona w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W przypadku samochodu osobowego w 2023 roku kara może wynieść nawet 7 200 zł!
Pamiętaj, że kary za brak OC są bardzo wysokie, więc jeśli chcesz ich uniknąć i czuć się bezpiecznie – miej wykupiona polisę.