Ubezpieczenie OC dla seniora – od czego zależy cena

Ubezpieczenie OC/AC

Z wiekiem często pogarsza się czas reakcji, wzrok i słuch, rośnie ryzyko zasłabnięcia podczas jazdy. Wielu spośród starszych kierowców ma bezterminowe prawo jazdy, uzyskane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie wszyscy z własnej inicjatywy aktualizują wiedzę o przepisach i doskonalą swoje umiejętności za kierownicą. Czy ubezpieczyciele świadomi tego, że zmiany biologiczne i mentalne związane z wiekiem mogą pogarszać zdolności do kierowanie pojazdem i uzależniają cenę ubezpieczenia OC od wieku kierowcy?

Z drugiej strony starsi kierowcy często jeżdżą wolniej i ostrożniej, pokonują krótsze dystanse, rzadziej siadają za kierownicą. Przykładem może być kierowca na emeryturze, który przestał codziennie dojeżdżać do pracy. Wg raportu Wypadki drogowe w Polsce w 2022 r. autorstwa Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wskaźnik liczby spowodowanych wypadków dla grupy wiekowej 60 plus jest jednym z najniższych — wynosi tylko 3,64 (na 10 tys. osób).

Przyjęło się, że obowiązkowe ubezpieczenie OC jest zazwyczaj droższe dla młodych kierowców, z powodu m.in. krótkiego doświadczenia za kierownicą i jednocześnie dużej skłonności do brawury i ryzyka. A co z ceną polisy OC dla seniorów? Czy wiek jest ważnym czynnikiem wpływającym na koszt ubezpieczenia samochodu?

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC dla seniora?

Wiek jest czynnikiem wpływającym na koszt ubezpieczenia samochodu, ale cena polisy jest bardzo indywidualną kwestią. Wraz z pewnym wiekiem składka za ubezpieczenie OC może wzrosnąć. Oczywiście poza wiekiem istnieją jeszcze inne czynniki, które wpływają na stawki ubezpieczenia samochodu, są to między innymi:

  • doświadczenie za kierownicą,
  • miejsce zamieszkania – czy mieszkasz w dużym mieście, w małej miejscowości czy na wsi,
  • pojemność silnika,
  • wiek i aktualny przebieg samochodu,
  • model auta,
  • częstotliwość użytkowania pojazdu,
  • ryzyko spowodowania wypadku.

Jak senior może  obniżyć składkę za ubezpieczenie OC?

Jeśli zbliżasz się do wieku emerytalnego lub właśnie kończysz aktywność zawodową i zaczynasz emeryturę, to z pewnością rozważasz, czy składka ubezpieczenia OC, będzie dla Ciebie tańsza czy droższa. Być może przestaniesz codziennie dojeżdżać autem do pracy, ale zamierzasz częściej jeździć na działkę, albo w odwiedziny do bliskich za miasto. Czy wpłynie to na koszt Twojego OC?

Poza wiekiem jest wiele innych czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia. Znaczący wpływ na ma miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, za ubezpieczenie OC i AC zapłacisz więcej, ze względu na większe prawdopodobieństwo kolizji. Także to, gdzie parkujesz samochód – na parkingu na zewnątrz czy w garażu wpływa na wysokość składki.

Warto pamiętać, że za bezszkodową jazdę, można liczyć na odpowiednie zniżki i rabaty. Wiele lat ostrożnej, uważnej i bezszkodowej jazda to najbardziej skuteczny sposób dla seniora na kupienie tańszego ubezpieczenia OC.

Senior, który chce zaoszczędzić na ubezpieczeniu, powinien też pomyśleć o dodatkowej ochronie zniżek. Wtedy ma gwarancję, że nawet jeśli doprowadzi do wypadku lub kolizji, to przy wznawianiu ubezpieczenia OC nie będzie to miało wpływu na wysokość dotychczas wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Ubezpieczenie OC w HDI z ochroną zniżek daje gwarancję, że mimo jednej szkody, do kwoty 2000 zł, ubezpieczony zostanie uznany za bezszkodowego przy ustalaniu składki na kolejny rok. Jeżeli w ciągu roku nie będzie miał miejsca żaden wypadek, opcja ta będzie dostępna również w kolejnym roku.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady