Z wiekiem często pogarsza się czas reakcji, wzrok i słuch, rośnie ryzyko zasłabnięcia podczas jazdy. Wielu spośród starszych kierowców ma bezterminowe prawo jazdy, uzyskane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie wszyscy z własnej inicjatywy aktualizują wiedzę o przepisach i doskonalą swoje umiejętności za kierownicą. Czy ubezpieczyciele świadomi tego, że zmiany biologiczne i mentalne związane z wiekiem mogą pogarszać zdolności do kierowanie pojazdem i uzależniają cenę ubezpieczenia OC od wieku kierowcy?
Z drugiej strony starsi kierowcy często jeżdżą wolniej i ostrożniej, pokonują krótsze dystanse, rzadziej siadają za kierownicą. Przykładem może być kierowca na emeryturze, który przestał codziennie dojeżdżać do pracy. Wg raportu Wypadki drogowe w Polsce w 2022 r. autorstwa Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wskaźnik liczby spowodowanych wypadków dla grupy wiekowej 60 plus jest jednym z najniższych — wynosi tylko 3,64 (na 10 tys. osób).
Przyjęło się, że obowiązkowe ubezpieczenie OC jest zazwyczaj droższe dla młodych kierowców, z powodu m.in. krótkiego doświadczenia za kierownicą i jednocześnie dużej skłonności do brawury i ryzyka. A co z ceną polisy OC dla seniorów? Czy wiek jest ważnym czynnikiem wpływającym na koszt ubezpieczenia samochodu?
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC dla seniora?
Wiek jest czynnikiem wpływającym na koszt ubezpieczenia samochodu, ale cena polisy jest bardzo indywidualną kwestią. Wraz z pewnym wiekiem składka za ubezpieczenie OC może wzrosnąć. Oczywiście poza wiekiem istnieją jeszcze inne czynniki, które wpływają na stawki ubezpieczenia samochodu, są to między innymi:
- doświadczenie za kierownicą,
- miejsce zamieszkania – czy mieszkasz w dużym mieście, w małej miejscowości czy na wsi,
- pojemność silnika,
- wiek i aktualny przebieg samochodu,
- model auta,
- częstotliwość użytkowania pojazdu,
- ryzyko spowodowania wypadku.
Jak senior może obniżyć składkę za ubezpieczenie OC?
Jeśli zbliżasz się do wieku emerytalnego lub właśnie kończysz aktywność zawodową i zaczynasz emeryturę, to z pewnością rozważasz, czy składka ubezpieczenia OC, będzie dla Ciebie tańsza czy droższa. Być może przestaniesz codziennie dojeżdżać autem do pracy, ale zamierzasz częściej jeździć na działkę, albo w odwiedziny do bliskich za miasto. Czy wpłynie to na koszt Twojego OC?
Poza wiekiem jest wiele innych czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia. Znaczący wpływ na ma miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, za ubezpieczenie OC i AC zapłacisz więcej, ze względu na większe prawdopodobieństwo kolizji. Także to, gdzie parkujesz samochód – na parkingu na zewnątrz czy w garażu wpływa na wysokość składki.
Warto pamiętać, że za bezszkodową jazdę, można liczyć na odpowiednie zniżki i rabaty. Wiele lat ostrożnej, uważnej i bezszkodowej jazda to najbardziej skuteczny sposób dla seniora na kupienie tańszego ubezpieczenia OC.
Senior, który chce zaoszczędzić na ubezpieczeniu, powinien też pomyśleć o dodatkowej ochronie zniżek. Wtedy ma gwarancję, że nawet jeśli doprowadzi do wypadku lub kolizji, to przy wznawianiu ubezpieczenia OC nie będzie to miało wpływu na wysokość dotychczas wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Ubezpieczenie OC w HDI z ochroną zniżek daje gwarancję, że mimo jednej szkody, do kwoty 2000 zł, ubezpieczony zostanie uznany za bezszkodowego przy ustalaniu składki na kolejny rok. Jeżeli w ciągu roku nie będzie miał miejsca żaden wypadek, opcja ta będzie dostępna również w kolejnym roku.