Srogie kary za brak ubezpieczenia OC pojazdu w 2023 roku!

Ubezpieczenie Przepisy OC/AC

Nawet jeśli rzadko korzystasz z auta, to choćby jadąc do najbliższego sklepu możesz zostać zatrzymany do kontroli drogowej i w przypadku braku ważnego OC dostać wysoką karę. Wyższe niż w ubiegłym roku kary za brak ważnej polisy OC zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., a już 1 lipca 2023 r. ma miejsce kolejny wzrost! Kara za brak OC wynosi aż 7200 zł w przypadku auta osobowego, dla którego przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni! Wystarczy, że zagapisz się i przerwa w ubezpieczeniu będzie na 1-3 dni, a już grozi Ci kara aż 1440 zł!

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC różni się w zależności od typu pojazdu. Właściciel samochodu osobowego musi liczyć się z następującą wysokością kary za przerwę w ubezpieczeniu:
Od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2023 roku

 • Do 3 dni – 1 440 zł
 • Od 4 do 14 dni – 3 600 zł
 • Powyżej 14 dni – 7 200 zł
   

W przypadku gdy masz samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy albo autobus bez ważnego OC grożą Ci jeszcze wyższe kary za przerwę w ubezpieczeniu:

 • Do 3 dni – 2 160 zł
 • Od 4 do 14 dni – 5 400 zł
 • Powyżej 14 dni – 10 800 zł
   

Nawet właściciel motocykla nie ma lekko, zapłaci karę za przerwę w ubezpieczeniu:

 • Do 3 dni – 240 zł
 • Od 4 do 14 dni – 600 zł
 • Powyżej 14 dni – 1 200 zł

Unikniesz ryzyka ukarania, jeśli obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla pojazdu spełnisz najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, wprowadzenia pojazdu do ruchu bądź rozwiązania dotychczasowej umowy ubezpieczenia.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Dlaczego kary za brak OC są coraz wyższe?

Wzrost kar jest konsekwencją zmian płacy minimalnej w Polsce. Według przepisów w przypadku aut osobowych maksymalna kara za brak ubezpieczenia OC wynosi 200 proc. płacy minimalnej. Ponieważ od 1 stycznia 2023 r płaca minimalna została zwiększona do 3 490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 nastąpił jej wzrost do 3600 zł brutto, to pociągnęło za sobą wzrost kary za brak ważnej polisy. Zasady obliczania kary oraz warunki jej nakładania zawiera Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady