Ubezpieczenie Autocasco – kiedy jest potrzebne?

Ubezpieczenie OC/AC

Autocasco często bywa określane skrótem AC. Jest to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów od skutków uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży. Szczegółowy zakres ustala ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). AC może obejmować zarówno szkody wynikające z uszkodzenia pojazdu w wypadku, jak również powstałe na skutek wystąpienia takich zdarzeń jak gradobicie, ulewny deszcz, porywisty wiatr lub pożar. Bardzo wygodną i popularną formułą Autocasco jest ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (all risks). Zakłada, że ochrona uwzględnia wszystkie przypadki, które nie zostały wymienione w na liście wyłączeń odpowiedzialności w OWU.

W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie AC?

Decyzja o posiadaniu ubezpieczenia autocasco należy do właściciela pojazdu. Nie musi kupować polisy AC, ale może rozważyć taką ochronę np. jeśli obawia się finansowych kosztów uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. AC stanowi bowiem dodatkowe zabezpieczenie auta w zakresie, którego nie obejmuje ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie Autocasco może obejmować m.in.

  • kradzież części lub całego samochodu;
  • kradzież wyposażenia;
  • zderzenie z innym pojazdem;
  • szkody wyrządzone przez zwierzęta;
  • wybicie szyby;
  • szkodzenia karoserii;
  • szkody wyrządzone przez nieznanych sprawców;
  • uszkodzenia dokonane przez wandala lub w czasie włamania;
  • zalanie lub zatopienie samochodu;
  • uszkodzenie lub całkowite zniszczenie samochodu przez pożar lub wybuch.

W jakich jeszcze sytuacjach przydaje się autocasco? Oto kilka przykładów.

Sprawdź ubezpieczenie AC w HDI

Autocasco w razie kradzieży całego pojazdu, jego części lub jego wyposażenia

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dotyczące pojazdów wyrejestrowanych w następstwie kradzieży wskazują, że na przestrzeni ostatnich 5 lat skala kradzieży to około 6000-7000 samochodów osobowych i dostawczych rocznie. Z pewnością jest to dużo mniej niż w rekordowym 1999 roku, gdy odnotowano 71543 kradzieży aut. Wyobraź sobie jednak, że to właśnie Tobie ktoś ukradnie samochód z osiedlowego parkingu lub innego miejsca. Czy będziesz mieć środki finansowe na zakup nowego? Tymczasem posiadając ubezpieczenie Autocasco w HDI w przypadku utraty pojazdu wskutek kradzieży możesz liczyć na odszkodowanie w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu w momencie zaistnienia tej szkody kradzieżowej.

AC chroni, gdy nastąpi zniszczenie lub uszkodzenie na skutek gwałtownych zjawisk atmosferycznych

Autocasco pozwoli uzyskać odszkodowanie w razie zniszczeń samochodu, jakie powstają w wyniku gradu, opadów deszczu nawalnego, podtopień, obsunięć się ziemi lub trąb powietrznych, które zdarzają się coraz częściej w związku ze zmianami klimatu. Szczególnie jeśli nie masz garażu i parkujesz samochód na ulicy lub na osiedlowym parkingu na zewnątrz, to może przydać się autocasco. W tych miejscach w czasie wichury na auto mogą spadać nie tylko drobniejsze gałęzie, ale również potężne konary, które spowodują poważne uszkodzenia.

Sprawdź ubezpieczenie AC w HDI

Autocasco a szkody powstałe na skutek niecodziennych zdarzeń

W związku z użytkowaniem samochodu mogą Cię spotkać różne incydenty, np. gdy spod kół pojazdu jadącego przed Tobą wypadnie bryła zamarzniętego śniegu i uderzając w karoserię uszkodzi ją. Nagle możesz też zorientować się, że w Twoim samochodzie doszło do przegryzienia kabli przez gryzonie. Pech może sprawić, że Twoje auto zostanie uszkodzone w kolizji z dzikim zwierzęciem, które wbiegło na jezdnię. Jeśli będziesz posiadać polisę AC, nie musisz martwić się o naprawę szkód powstałych na skutek tych niecodziennych zdarzeń.

Co oznacza formuła "all risks" w ubezpieczeniu Autocasco

Formuła ubezpieczenia od wszystkich ryzyk tzw. all risks oznacza, że umowa obejmuje ryzyka standardowej polisy (np. uszkodzenia, całkowite zniszczenie, kradzież) jak również wszystkie inne, które nie zostały wyraźnie wyłączone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dzięki tej formule łatwiej jest dowiedzieć się, kiedy ubezpieczenie zadziała.

Autocasco dostępne w HDI jest właśnie taką elastyczną ochroną przed następstwem wszelkich zdarzeń (all risks) nieujętych w wyłączeniach odpowiedzialności w OWU. To oferta kierowana do posiadaczy wszystkich pojazdów bez względu na ich rodzaj, wiek i wartość. Sprawdź szczegóły ubezpieczenie AC w HDI dla swojego auta

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady