Każdy wypadek czy stłuczka to stresujące przeżycie zarówno dla sprawcy, jak i pokrzywdzonego. W nerwach łatwo zapomnieć, że poszkodowany w kolizji lub w wypadku komunikacyjnym, może skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy.
Pierwszy sposób to kontakt z ubezpieczycielem sprawcy kolizji lub wypadku, w którym ucierpiało Twoje auto. Zgłoś, że potrzebujesz zastępczego samochodu. Ubezpieczyciel sprawcy udostępni Ci pojazd zastępczy z wypożyczalni lub warsztatu, z którym współpracuje. Jeśli zaś nie chcesz zgłaszać się do ubezpieczyciela sprawcy, bo większe zaufanie masz do towarzystwa ubezpieczeń, w którym kupiłeś polisę, skorzystaj z drugiego sposobu - zgłosić szkodę do ubezpieczyciela w którym to Ty masz polisę. Większość ubezpieczycieli działających na polskim rynku uczestniczy w modelu BLS (bezpośrednia likwidacja szkód). Dzięki BLS Twój ubezpieczyciel zrealizuje proces likwidacji szkody, w ramach którego m.in. umożliwi Ci korzystanie z samochodu zastępczego, a po zakończeniu likwidacji rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy. Jeśli chcesz się upewnić, że obaj ubezpieczyciele (Twój i sprawcy zdarzenia) uczestniczą w BLS - możesz to zrobić tutaj.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak długo przysługuje?
Na pewno zastanawiasz się jak długo masz prawo korzystać z samochodu zastępczego? Otóż takie auto zastępcze przysługuje Ci na taki okres, jaki jest niezbędny do naprawy Twojego samochodu. Także jeśli naprawa się przedłuża np. z powodu konieczności oczekiwania na części zamienne, to samochód zastępczy przysługuje Ci aż do chwili otrzymania auta po naprawie.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – jakie są zasady?
Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC sprawcy jest podstawowym warunkiem otrzymania samochodu zastępczego. Jeśli chcesz dokonać tego zgłoszenia w Warcie, pamiętaj że:
- Powinieneś przygotować dane osobowe uczestników zdarzenia, dowód rejestracyjny, informacje dotyczące przedmiotu szkody;
- Podczas zgłaszania szkody poinformuj, że potrzebujesz samochodu zastępczego, żeby osoba przyjmująca Twoje zgłoszenie mogła ustalić czas i miejsce podstawienia pojazdu.
Gdy to HDI będzie organizować dla Ciebie korzystanie z samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy, pamiętaj że:
- Koszty najmu wraz z podstawieniem i odstawieniem samochodu zastępczego we wskazane przez Ciebie miejsce weźmiemy na siebie, a Ty skorzystasz z samochodu zastępczego bez angażowania swojej gotówki;
- Nie musisz szukać wypożyczalni na własną rękę, gdyż HDI zapewni Ci komfortowe rozwiązanie – auto zastępcze z jednej z naszych wypożyczalni współpracujących;
- Nie ma limitu kilometrów – podczas korzystania samochodu zastępczego możesz nim przejechać tyle kilometrów, ile potrzebujesz;
- Jeżeli w trakcie użytkowania auto zastępcze zostanie uszkodzone, to HDI pokryje koszt udziału własnego;
- Samochodem zastępczym możesz wyjechać za granicę, niezależnie czy celem tego wyjazdu będzie wypoczynek (np. wyjazd wakacyjny za granicę) czy praca;
- W pojeździe zastępczym możesz przewozić zwierzęta;
- Nie obciążymy Cię żadnymi dodatkowymi opłatami/karami pod warunkiem użytkowania zastępczego auta zgodnie z przeznaczeniem oraz zgodnie z przepisami prawa.
Zastanawiasz się czy możesz wypożyczyć samochód zastępczy na własną rękę? Jeżeli wolisz zrobić to osobiście to oczywiście jest taka możliwość. Jednak zanim skorzystasz z tej opcji zapoznaj się z poziomem akceptowanych przez HDI cen za wypożyczenie. Zwrócimy tylko koszty, równe tym, które zostałyby poniesione w przypadku organizacji najmu w jednej z naszych wypożyczalni współpracujących. Zwrot środków za wynajęte samodzielnie auto zastępcze otrzymasz dopiero po przekazaniu do nas faktury od wypożyczalni.
Pamiętaj, że wypożyczając samochód zastępczy powinien być on tej samej klasy co uszkodzony pojazd. Przykładowo jeśli w wyniku wypadku został uszkodzony Twój Opel Astra, czyli auto kompaktowe (tzw. klasa C), to możesz otrzymać pojazd zastępczy w tej klasie tj. np. Ford Focus, Toyota Corolla czy Hyundai i30. Sprawdź listę modeli, z których możesz skorzystać, oraz koszt brutto za dobę wynajmu samochodu, który pokrywamy – możesz to zrobić tutaj. Nie martw się o dostępność właściwego auta. Współpracujemy z kilkoma sieciowymi wypożyczalniami, które mają swoje placówki w ponad 100 miejscach w całej Polsce i dysponują flotą około 10 000 pojazdów.
Czy wszystkie wydatki za samochód zastępczy z OC zostaną pokryte przez ubezpieczyciela
Pamiętaj, że za myjnie, parkingi, wymianę opon, wycieraczek lub oleju, a także za paliwo tankowane do samochodu zastępczego płacisz we własnym zakresie.