Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania

Rejestracja pojazdu Zakup i sprzedaż pojazdu

Przepisy wymagają, aby każdy pojazd mechaniczny, który ma poruszać się po polskich drogach, posiadał świadectwo rejestracji, czyli dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne zamontowane z przodu i z tyłu. Wiele osób, szczególnie mieszkających z dala od rodzinnego domu, w którym są zameldowane, ma wątpliwości co do wyboru miejsca rejestracji pojazdu.

Jeśli właśnie nabyłeś używany samochód, pamiętaj o zgłoszeniu zakupy do wydziału komunikacji. Za brak zgłoszenia jako nabywca używanego samochodu możesz otrzymać karę pieniężną. Zgłoszenia, a nie rejestracji – oznacza to, że w ciągu pierwszych 30 dni od daty umowy kupna zarejestrowanego już pojazdu (na terenie Polski), masz obowiązek poinformować o tym wydział komunikacji. Można więc wywnioskować, że obecnie nie obowiązuje kara finansowa za nieprzerejestrowanie auta kupionego w Polsce w ciągu 30 dni. Taka kara grzywny dotyczy wyłącznie braku zgłoszenia faktu jego zakupu albo braku rejestracji pojazdu kupionego poza granicami kraju i wynosi 200 do 1000 zł.

W jakim urzędzie dokonać rejestracji

Jeśli nie mieszkasz w tym samym miejscu, gdzie jesteś zameldowany, wszelkie formalności związane z rejestracją dopełnisz w wydziale komunikacji urzędu właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Może być to:

  • urząd starostwa powiatowego,
  • urząd miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
  • urząd dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.

Wydziały Komunikacji Starostw Powiatowych często prowadzą filie w mniejszych miejscowościach, w których także można dokonać formalności związanych z rejestracją samochodu.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Rejestracja samochodu przez Internet

Wniosek o zarejestrowanie pojazdu można też złożyć przez Internet. Ze strony właściciela samochodu wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. Urząd, w którym chcesz dokonać rejestracji musi z kolei korzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK).

Zapewnij obowiązkowe ubezpieczenie OC w dniu rejestracji.

Pamiętaj, że każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa. Za brak obowiązkowego OC choćby przez jeden dzień grożą surowe sankcje finansowe. Jako właściciel samochodu bierzesz pełną odpowiedzialność za jego ubezpieczenie. Jeśli kupiłeś używane auto i dokonywałeś rejestracji, powinieneś sprawdzić gdzie aktualnie ubezpieczony jest samochód. Po zakupie samochodu z „ważną polisą OC”, możesz z korzystać z niej do końca okresu obowiązywania, ale pamiętaj, że takie a OC nie podlega pod proces automatycznego odnowienia i wygasa w dniu określonym na polisie. Odrębną kwestię stanowią ubezpieczenia Autocasco, Assistance, czy NNW. To ubezpieczenia dobrowolne i ich zawarcie zależy od Twoich preferencji, potrzeb i możliwości finansowych.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady