Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy należy wystąpić o numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę, za pomocą którego jest on rozpoznawany w systemie szkoły jazdy, ośrodka ruchu drogowego oraz przez inne instytucje biorące udział w procesie uzyskiwania prawa jazdy. Numer PKK jest niezbędny, by zapisać się na egzamin. Bez tego numeru nie można rozpocząć kursu na prawo jazdy.
Kto powinien otrzymać numer PKK?
Numer PKK jest punktem wyjścia do wszelkich działań związanych z prawem jazdy, niezależnie od tego, czy dopiero staramy się je otrzymać, uzyskać kolejną kategorię, czy też odzyskać tego typu uprawnienia.
Numer PKK jest potrzebny osobom, które:
- Chcą uzyskać prawo jazdy
- Chcą uzyskać kolejną kategorię prawa jazdy
- Chcą otrzymać wtórnik prawa jazdy
- Starają się o przywrócenie utraconych uprawnień do prowadzenia pojazdów
- Chcą odzyskać zatrzymane prawo jazdy
Dokumenty potrzebne, by utworzyć PKK
By otrzymać PKK niezbędne jest spełnienie kilku warunków oraz zebranie odpowiedniej dokumentacji. Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych dokumentów i omawiamy kroki, które należy podjąć w celu uzyskania numeru PKK.
Jakie dokumenty należy przygotować w celu otrzymania PKK?
- Wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy
- Aktualne zdjęcie – kolorowe, o wymiarach 35x45 mm
- Dowód osobisty lub paszport
- Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi
- Ksero prawa jazdy - w przypadku osób, które chcą otrzymać kolejną kategorię prawa
- Orzeczenie od psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dotyczy osób, którzy starają się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E)
- Pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – dotyczy osób, które dopiero ukończą 18 lat. Wymóg dotyczy kategorii AM, A1, B1, B, T.
- W przypadku cudzoziemca: kartę pobytu, wiza lub inny dokument potwierdzający pobyt w Polsce powyżej 185 dni
Gdzie złożyć wniosek o PKK?
Numer PPK wydaje urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania:
- urząd starostwa powiatowego właściwy dla miejsca zamieszkania,
- urząd miasta – jeśli mieszkamy w mieście na prawach powiatu,
- urząd dzielnicy – jeśli mieszkamy w Warszawie.
O numer należy wystąpić w wydziale komunikacji. Po złożeniu wniosku w urzędzie i weryfikacji dokumentów numer jest generowany jest od ręki, chyba że złożone dokumenty wzbudzają wątpliwości. Wówczas proces ten może zająć do kilku dni do kilku miesięcy. Wygenerowany numer odebrać w urzędzie lub pocztą. Indywidualny numer PKK, przypisywany jest kandydatowi bezterminowo.
Jak złożyć wniosek o PKK przez internet?
Wniosek o PKK można złożyć też elektronicznie, przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej PWPW. Szczegółowe informacje o tym, jak złożyć wniosek przez internet znajdziemy na: https://info-car.pl/new/aktualnosci/2314 . W przypadku wniosku składanego online należy przygotować skany w/w dokumentów, które będzie trzeba dołączyć do wniosku online.
Jak sprawdzić status numeru PKK?
Informacja o statusie PKK staje się dla nas istotna w momencie, gdy po ukończeniu kursu na prawo jazdy chcemy przystąpić do egzaminu. Informacja o ukończeniu kursu przesyłana jest przez szkołę jazdy do informatycznego systemu Info-car.pl. Jest to konieczne, by zapisać się na egzamin na prawo jazdy - numer PKK musi otrzymać odpowiedni status. Status ten można bezpłatnie sprawdzić na stronie: https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/sprawdz-status-pkk. Wystarczy wpisać numer PKK oraz imię i nazwisko.