Uwaga!

W weekend (02.03-03.03.2024 r.) trwają prace techniczne i niektóre strony mogą działać nieprawidłowo. Przepraszamy za utrudnienia.

Kto musi przejść badania psychologiczne dla kierowców?

 

Badaniom psychologicznym są poddawani przede wszystkim kierowcy zawodowi oraz osoby oraz osoby popełniające wykroczenia drogowe. Tego typu badania muszą przejść:

  • Kierowcy zawodowi. Praca kierowcy zawodowego często wiąże się z długimi godzinami pracy i dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pasażerów lub towarów. Badania psychologiczne są w związku z tym obowiązkowe dla osób mających uprawnienia do prowadzenia autobusów czy ciężarówek. Do grupy tej należą też osoby, które kierują pojazdami uprzywilejowanymi i służbowymi, a także operatorzy maszyn, kurierzy oraz taksówkarze. Co ciekawe, badania psychologiczne są również obowiązkowe dla instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy. Nie ma przy tym znaczenia, czy kierowca pracuje na etacie, czy jest samozatrudniony.
  • Kierowcy, który zgromadzili 24 punkty karne.
  • Kierowcy, którzy prowadzili samochód pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

 

Na czym polegają badania psychologiczne dla kierowców?

 

Celem badania psychologicznego dla kierowców jest sprawdzenie, czy dana osoba ma predyspozycje i motywację do bezpiecznego zachowania podczas prowadzenia pojazdu.

Podczas badania, należy wypełnić kwestionariusze psychologiczne oraz wykonać różne zadania.  Test sprawdza, czy mamy skłonność do ryzyka oraz odporność na stres, a także jaką mamy osobowość. Na tym nie koniec. W celu weryfikacji zdolności oceny sytuacji stosuje się także testy sprawności myślenia logicznego. Sprawdza się też tempo i rytm pracy, koordynację, zdolności poznawcze, myślenie logiczne i zdolność koncentracji. Mierzy się czas reakcji i „zręczność”. Zawodowych kierowców, którzy mają doświadczenie za kółkiem, pyta się o przebieg pracy i sytuacje trudne na drodze. Testy różnią się od siebie w zależności od tego, czy jest to rutynowe, okresowe badanie czy badanie po zatrzymaniu prawa jazdy z powodu poważnych wykroczeń drogowych.

Badania dla kierowców trwają od 1-3 godzin, w zależności od tego, jakiej kategorii prawa jazdy i grupy zawodowej dotyczą. O wynikach badania psycholog informuje podczas wydawania orzeczenia.

 

 

Jak przygotować się do badania psychologicznego?

 

By badania były odzwierciedleniem naszych faktycznych możliwości, warto przyjść na nie wypoczętym i wyspanym. Jakość snu ma ogromny wpływ na naszą zdolność do koncentracji, rozwiązywania problemów i kontrolowania emocji. Niewyspanie może wpłynąć negatywnie na naszą zdolność do radzenia sobie ze stresem, a w rezultacie wynik testu.

Przed badaniami psychologicznymi zaleca się spożycie zdrowego posiłku. Jedzenie posiłku bogatego w składniki odżywcze, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz białko, może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi i dostarczeniu organizmowi energii potrzebnej do pełnej koncentracji i rozwiązywania zadań. Takie podejście może pomóc w osiągnięciu najlepszych rezultatów oraz umożliwi psychologowi dokładną ocenę naszego stanu psychicznego.

 

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Ile kosztuje badanie psychologiczne dla kierowców?

 

 

Rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy w § 13 pkt 1 i 2 wprowadziło opłatę za badanie psychologiczne w wysokości 150 zł. Jest to więc sztywna cena ustawowa. W przypadku innych badań – ceny ustalane są indywidualnie przez pracownie psychologiczne lub specjalistów wykonujących tego typu testy.

 

Podczas badań psychologicznych warto być szczerym i otwartym. Psychologowie polegają na informacjach dostarczanych przez badanych, dlatego ważne jest udzielanie dokładnych odpowiedzi na pytania i wyrażanie swoich autentycznych uczuć i myśli. Otwarta i uczciwa komunikacja z psychologiem pomaga w uzyskaniu wymiernych wyników badań.

 

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI