Badania psychologiczne dla kierowców - kto musi je przejść?

Bezpieczeństwo na drodze Prawo jazdy

Badaniom psychologicznym są poddawani przede wszystkim kierowcy zawodowi oraz osoby oraz osoby popełniające wykroczenia drogowe. Tego typu badania muszą przejść:

  • Kierowcy zawodowi. Praca kierowcy zawodowego często wiąże się z długimi godzinami pracy i dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pasażerów lub towarów. Badania psychologiczne są w związku z tym obowiązkowe dla osób mających uprawnienia do prowadzenia autobusów czy ciężarówek. Do grupy tej należą też osoby, które kierują pojazdami uprzywilejowanymi i służbowymi, a także operatorzy maszyn, kurierzy oraz taksówkarze. Co ciekawe, badania psychologiczne są również obowiązkowe dla instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy. Nie ma przy tym znaczenia, czy kierowca pracuje na etacie, czy jest samozatrudniony.
  • Kierowcy, który zgromadzili 24 punkty karne.
  • Kierowcy, którzy prowadzili samochód pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Na czym polegają badania psychologiczne dla kierowców?

Celem badania psychologicznego dla kierowców jest sprawdzenie, czy dana osoba ma predyspozycje i motywację do bezpiecznego zachowania podczas prowadzenia pojazdu.

Podczas badania, należy wypełnić kwestionariusze psychologiczne oraz wykonać różne zadania.  Test sprawdza, czy mamy skłonność do ryzyka oraz odporność na stres, a także jaką mamy osobowość. Na tym nie koniec. W celu weryfikacji zdolności oceny sytuacji stosuje się także testy sprawności myślenia logicznego. Sprawdza się też tempo i rytm pracy, koordynację, zdolności poznawcze, myślenie logiczne i zdolność koncentracji. Mierzy się czas reakcji i „zręczność”. Zawodowych kierowców, którzy mają doświadczenie za kółkiem, pyta się o przebieg pracy i sytuacje trudne na drodze. Testy różnią się od siebie w zależności od tego, czy jest to rutynowe, okresowe badanie czy badanie po zatrzymaniu prawa jazdy z powodu poważnych wykroczeń drogowych.

Badania dla kierowców trwają od 1-3 godzin, w zależności od tego, jakiej kategorii prawa jazdy i grupy zawodowej dotyczą. O wynikach badania psycholog informuje podczas wydawania orzeczenia.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Jak przygotować się do badania psychologicznego?

By badania były odzwierciedleniem naszych faktycznych możliwości, warto przyjść na nie wypoczętym i wyspanym. Jakość snu ma ogromny wpływ na naszą zdolność do koncentracji, rozwiązywania problemów i kontrolowania emocji. Niewyspanie może wpłynąć negatywnie na naszą zdolność do radzenia sobie ze stresem, a w rezultacie wynik testu.

Przed badaniami psychologicznymi zaleca się spożycie zdrowego posiłku. Jedzenie posiłku bogatego w składniki odżywcze, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz białko, może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi i dostarczeniu organizmowi energii potrzebnej do pełnej koncentracji i rozwiązywania zadań. Takie podejście może pomóc w osiągnięciu najlepszych rezultatów oraz umożliwi psychologowi dokładną ocenę naszego stanu psychicznego.

Ile kosztuje badanie psychologiczne dla kierowców?

Rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy w § 13 pkt 1 i 2 wprowadziło opłatę za badanie psychologiczne w wysokości 150 zł. Jest to więc sztywna cena ustawowa. W przypadku innych badań – ceny ustalane są indywidualnie przez pracownie psychologiczne lub specjalistów wykonujących tego typu testy.

Podczas badań psychologicznych warto być szczerym i otwartym. Psychologowie polegają na informacjach dostarczanych przez badanych, dlatego ważne jest udzielanie dokładnych odpowiedzi na pytania i wyrażanie swoich autentycznych uczuć i myśli. Otwarta i uczciwa komunikacja z psychologiem pomaga w uzyskaniu wymiernych wyników badań.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.