Na przestrzeni lat kierowcy w Polsce przywykli do noszenia ze sobą trzech dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. W ciągu ostatnich 5 lat i postępującą cyfryzacją nastąpiły istotne zmiany w tym zakresie. Od 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie polisy OC, od 2020 roku także prawa jazdy. Co więcej w 2020 roku pojawiło się tzw. mPrawo jazdy, a w sierpniu 2023 tzw. tymczasowe prawo jazdy. Wszystkie te zmiany ułatwiają życie na drogach, pozwalając kierowcom skupić się na podróży bez stresu związanego z dokumentami. W rezultacie obecnie kierowcy nie muszą mieć przy sobie fizycznej wersji prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego ani polisy OC.
W 2020 roku w Polsce zostało wprowadzone mPrawo jazdy, czyli cyfrowy dokument z odwzorowaniem naszych uprawnień do prowadzenia pojazdów. MPrawo jazdy dostępne jest w aplikacji mObywatel i można posługiwać się nim przy kontroli drogowej. MPrawo jazdy korzysta z danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców oraz Rejestru Dowodów Osobistych, a dane zapisywane w smartfornie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem.
Tymczasowe prawo jazdy
W sierpniu 2023 roku zostało wprowadzone ponadto tzw. tymczasowe prawo jazdy, którego można używać od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy przez 30 dni. Po prowadzeniu przez egzaminatora informacji o pozytywnym wyniku egzaminu przez 30 dni, w oczekiwaniu na wydanie plastikowego dokumentu, można jeździć na tymczasowym dokumencie elektronicznym.
Ważność prawa jazdy
Niezależnie od postępu technologicznego warto zadbać o ważność dokumentów uprawniających do prowadzenia auta czy polisy OC. Bez względu na to, czy musimy je mieć przy sobie czy też nie, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz polisa OC powinny być zawsze aktualne. Dzięki temu możemy być pewni, że podróżujemy bezpiecznie i zgodnie z przepisami.
Za kierownicę z dowodem tożsamości
Prowadząc jakikolwiek pojazd wymagający uprawnień, trzeba mieć też przy sobie dokument ze zdjęciem, na podstawie którego Policja lub inne służby będą mogły potwierdzić naszą tożsamość. Niezależnie od przepisów, posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy ułatwia sprawdzenie naszych uprawnień do prowadzenia pojazdu. W awaryjnej sytuacji posiadanie fizycznego dokumentu jest po prostu pomocne. Nigdy nie wiadomo, kiedy może zdarzyć się awaria samochodu czy wypadek.
Prawo jazdy za granicą
Podróżowanie poza granice Polski to zupełnie inna historia, jeśli chodzi o dokument prawa jazdy. W większości krajów istnieje obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, a brak tego dokumentu może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego zanim wyruszymy w podróż poza Polskę, warto się upewnić, że prawo jazdy znajduje się wśród naszych dokumentów. Brak fizycznego dokumentu prawa jazdy za granicą stwarza poważne problemy. Zagraniczne służby nie mają dostępu do polskich baz danych, co oznacza, że nie mogą zweryfikować naszych uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bez dokumentu prawa jazdy będziemy narażeni na różnego typu trudne sytuacje. Dlatego zawsze warto mieć prawo jazdy przy sobie. To gwarancja spokojnej podróży i uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji.
Pamiętaj!
Na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) polskie prawo jazdy umożliwia legalnie prowadzenie samochodu. Poza wspólnotą może nam być potrzebne Międzynarodowe Prawo Jazdy – dokument, dzięki któremu można kierować pojazdami poza Unią Europejską – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej. W Europie będzie to np. Ukraina lub Turcja. Listę krajów, które honorują Międzynarodowe Prawo Jazdy można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy