OC pojazdu to potocznie używany skrót, pod którym kryje się obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zwróć uwagę, że już sama nazwa sugeruje, że ubezpieczenie nie dotyczy pojazdu, lecz jego posiadacza.
Wiele osób traktuje ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek. Tymczasem ubezpieczenie OC zapewnia pomoc po wypadku bez względu na to, czy jesteś sprawcą czy poszkodowanym.
To dzięki ubezpieczeniu OC sprawca kolizji czy wypadku drogowego poruszający się w momencie zdarzenia pojazdem, który ma ważne OC, może liczyć, że rekompensatą wszelkich szkód spowodowanych przez niego osobom trzecim zajmie się w jego imieniu ubezpieczyciel.
Ubezpieczenie OC chroni sprawcę przed roszczeniami ze strony poszkodowanych. W przeciwnym razie, gdy będziesz sprawcą wypadku lub kolizji nie mając ważnego OC, osoby poszkodowane będą miały pełne prawo domagać się odszkodowania z Twoich prywatnych środków!
Ubezpieczenie OC chroni również poszkodowanego. To właśnie z niego wypłacane jest odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, zwracane są koszty poniesione na leczenie i rehabilitację, koszty naprawy uszkodzonego samochodu lub rekompensaty za ewentualne inne straty materialne, na przykład zniszczone ogrodzenie poszkodowanego, w który wjechał sprawca.
Z reguły kwoty odszkodowania są bardzo wysokie i mogą wykraczać poza możliwości finansowe sprawcy. Dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia OC, żeby chronić siebie w razie spowodowania wypadku, ale również poszkodowanego.
Szkody z OC – jak wysokie mogą być odszkodowania?
Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że za ubezpieczenie OC trzeba płacić za dużo, a polisa może im się nigdy nie przydać. To błędne stwierdzenie, prawdopodobnie wynikające z nieświadomości ewentualnych kosztów odszkodowania.
Nawet zapłata za niewielką szkodę parkingową może okazać się ogromnym obciążeniem domowego budżetu. Nie mówiąc już o poważniejszych wypadkach, za które naliczane są wielotysięczne a nawet milionowe odszkodowania.
- Odszkodowania w wysokości ponad 2 mln zł
Sprawca jadący wiekowym samochodem polskiej marki wjechał na przejazd kolejowy pomimo działającej sygnalizacji. Doszło do zderzenia z pociągiem. - Wypłata odszkodowania w wysokości około 700 tys. zł
Samochód sprawcy wpadł w poślizg na oblodzonej nawierzchni i zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod pługopiaskarkę. Chwilę później uderzył w niego inny pojazd. - Wypłata rekompensaty powyżej 500 tys. zł
Sprawca zdarzenia nie wyhamował i uderzył przodem w tył pojazdu poszkodowanego który zatrzymał się na czerwonym świetle. W wyniku tego uderzenia poszkodowany uderzył jeszcze przodem swojego auta, w tył pojazdu poprzedzającego. - Pokrycie akcji ratunkowej do 450 tys. zł
Samochód uległ samozapłonowi na autostradzie w Bawarii. - Wymiana zderzaka za około 400 tys. zł
Tyle kosztowała wymiana uszkodzonego w kolizji zderzaka pojazdu kolekcjonerskiego. Podobnych sytuacji jest mnóstwo, a równie wysokich odszkodowań wcale nie mniej. Wypadki, w których są ofiary śmiertelne cechują jeszcze wyższe kwoty odszkodowań. Świadczenia wypłacane z tego tytułu nierzadko wynoszą nawet kilka milionów złotych.
Spowodowanie wypadku może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej uważnemu i doświadczonemu kierowcy. Dlatego tak kluczowa jest świadomość, jak istotne jest ubezpieczenie OC i posiadanie ważnej polisy.