Uwaga!

W weekend (02.03-03.03.2024 r.) trwają prace techniczne i niektóre strony mogą działać nieprawidłowo. Przepraszamy za utrudnienia.

Koszty kursu na prawo jazdy

Koszty związane z procesem zdawania prawa jazdy obejmują kilka elementów:

 1. Badania lekarskie: Przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy należy przejść badania lekarskie w placówce medycznej. Koszty tych badań również są również pokrywane przez kandydatów. W przypadku kategorii prawa jazdy uprawniających do prowadzenia ciężarówek konieczne są też badania psychologiczne.
 2. Zdjęcia: Przed złożeniem wniosku o wydanie prawa jazdy należy wykonać swoje zdjęcie.
 3. Kurs w szkole nauki jazdy: To pierwszy etap, który zwykle wiąże się z większymi wydatkami na poziomie kilku tysięcy złotych. Cena kursu zależy od lokalizacji i renomy danej szkoły.
 4. Opłata za egzamin teoretyczny: Przystępując do egzaminu teoretycznego należy uiścić opłatę za przystąpienie do egzaminu. Jej wysokość może być zróżnicowana w zależności od województwa.
 5. Opłata za egzamin praktyczny: Podobnie jak w przypadku egzaminu teoretycznego, egzamin praktyczny wiąże się z opłatą, którą trzeba uregulować przed jego przystąpieniem.
 6. Opłata za wydanie prawa jazdy: Dodatkowe koszty pojawiają się także w momencie wydania prawa jazdy.
   

Czy ceny egzaminów na prawo jazdy będą rosły?

Nowelizacja przepisów dotyczących ruchu drogowego z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, wprowadza możliwość modyfikacji cen egzaminów na prawo jazdy. Obecnie to sejmiki województwa mogą je ustalać. Koszty te mogę więc różnić się w zależności od regionu.

Choć nowe prawo pozwala sejmikom decydować o wysokości opłat za uzyskanie prawa jazdy, istnieją ustawowe górne granice, których nie wolno przekraczać. Obecnie egzamin teoretyczny nie może być droższy niż 50 zł, a egzamin praktyczny - 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii.

Maksymalne stawki opłat ulegają corocznie zmianie na następny rok kalendarzowy w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Innymi słowy – inflacja ma wpływ na koszt egzaminów.

Obecnie toczy się dyskusja na temat podwyżki w/w opłat maksymalnych, jednak ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły w tej sprawie (aktualizacja wrzesień 2023).

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Jak wyrobić prawo jazdy?

Chcąc wyrobić prawo jazdy w Polsce należy podjąć szereg działań. Kluczowe jest zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego, ale to nie wszystko. Kolejno należy:

 • Przejść badania lekarskie, a w przypadku niektórych kategorii prawa jazdy – również psychologiczne
 • Wykonać zdjęcie do prawa jazdy
 • Złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy zakładając profil kandydata na kierowcę (PKK)
 • Wziąć udział w kursie teoretycznym i praktycznym
 • Zdać egzamin na prawo jazdy, wnosząc odpowiednią opłatę
 • Wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy
 • Odebrać prawo jazdy
   

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Na egzamin na prawo jazdy można zapisać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub przez internet za pośrednictwem strony Info-Car.

 • Na platformie Infocar należy wprowadzić numer PKK, dane osobowe, a także dysponować środkami na rachunku bankowym, które zostaną wykorzystane do opłacenia rezerwacji egzaminu on-line.
 • Osobiście, odwiedzając siedzibę WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). W tym przypadku trzeba dostarczyć dokument tożsamości, numer PKK oraz dowód wniesienia opłaty za egzamin.
   

Jak oszczędzić na kosztach prawa jazdy?

Koszty związane z wyrabianiem prawa jazdy nie są małe, dlatego przystępując do nauki i egzaminów warto zastanowić się, czy i jak można na nich oszczędzić. Przede wszystkim warto:

 • Porównać ceny kursów: Przeszukaj internet i porównaj ceny kursów oraz opłat za egzaminy.
 • Zastanów się nad lokalizacją: Jeśli to możliwe, rozważ naukę jazdy w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny mogą być niższe niż w dużych miastach.
 • Rozłóż wydatki w czasie: Zaplanuj proces zdobywania prawa jazdy z wyprzedzeniem, co pozwoli rozłożyć koszty w czasie i uniknąć nieprzewidzianych opłat.
   

Warto również śledzić zmiany w przepisach i cenach w swoim regionie, aby być na bieżąco i dobrze przygotowanym finansowo do zdobywania prawa jazdy. Niezależnie od tego, jak ceny będą się zmieniać ceny, warto pamiętać, że zdobywanie prawa jazdy to inwestycja w umiejętność, która będzie procentować przez całe życie.