Czego potrzebujesz do sprawdzenia OC w UFG?

Ubezpieczenie Przepisy Zakup i sprzedaż pojazdu Motoryzacja OC/AC

UFG daje możliwość zweryfikowania ubezpieczenia OC dla każdego pojazdu. Formularz dostępny jest na stronie internetowej ufg.pl. Sprawdzenie jest bezpłatne. Wystarczy do tego celu znajomość numeru rejestracyjnego pojazdu, ale można też posłużyć się numerem VIN (znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu).

Tylko cztery proste kroki trzeba wykonać by dowiedzieć się czy pojazd ma ważne OC:

  1. wejdź na ufg.pl;
  2. przejdź do sekcji Sprawdź OC dla pojazdu;
  3. podaj numer rejestracyjny pojazdu;
  4. określ dla jakiej daty chcesz sprawdzić ważność OC.

Następnie pod formularzem kliknij przycisk Dalej i gotowe! W odpowiedzi otrzymasz informacje o ważności OC na dany dzień, marce pojazdu, numerze polisy i ubezpieczycielu, który ją wystawił. Odpowiedź wyświetla się na ekranie Twojego urządzenia, a także może być pobrana w postaci dokumentu pdf. Wszyscy ubezpieczyciele są zobowiązani przekazywać do UFG dane o zawartych ubezpieczeniach komunikacyjnych, a Fundusz każdego dnia aktualizuje tę bazę danych, rejestrując w niej szczegóły dotyczące odnowionych i nowo zakupionych polis, co sprawia, że strona ufg.pl to wiarygodne źródło informacji.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

W jakich sytuacjach warto sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Są sytuacje, w których lepiej nie wierzyć na słowo, że samochód ma ważną polisę, bo taka ufność może spowodować przykre konsekwencje finansowe. Poniżej wskazujemy sytuacje, w których bezwzględnie należy sprawdzać ważność polisy OC.

Kupiłeś używany pojazd

Z reguły razem z kupionym samochodem otrzymujesz od poprzedniego właściciela polisę OC i możesz z niej korzystać aż do końca okresu ubezpieczenia, na który została zawarta. W praktyce warto dokładnie sprawdzić daty obowiązywania ubezpieczenia OC kupionego auta. Jeśli z jakiegoś powodu w momencie zakupu pojazd nie ma ubezpieczenia OC, to Ty jako nowy właściciel poniesiesz konsekwencje braku OC.

Jesteś poszkodowany w kolizji lub wypadku komunikacyjnym

Jeśli to Tobie ktoś spowoduje szkodę, sprawdź czy auto sprawcy jest ubezpieczone. Na miejscu kolizji lub wypadku sprawdź koniecznie, czy sprawca posiada dokument ubezpieczenia, spisz numer polisy, datę jej ważności nazwę Zakładu Ubezpieczeń, który ją wystawił.

Nie pamiętasz o zapłacie kolejnej raty za ubezpieczenie

Częstą praktyką jest rozkładanie płatności za ubezpieczenie na raty. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli w danym momencie nie dysponujesz środkami pozwalającymi zapłacić za cały rok ubezpieczenia. Zamiast jednorazowego wydatku, płacisz kilka mniejszych rat w dłuższej perspektywie czasu. Jednak jeśli zapłata za kolejną ratę nie zostanie uregulowana, to ubezpieczenie nie przedłuży się.

Kupujesz pojazd z tzw. krótkoterminowym OC

Często z takiego ubezpieczenia korzystają właściciele komisów. Nie wykupują ochrony na 12 miesięcy, ale na 30 dni kalendarzowych. Jeśli więc kupujesz samochód od pośrednika (w komisie) to bardzo prawdopodobne, że termin zakończenia umowy ubezpieczenia może być bardzo bliski.

Co jeśli sprawca nie ma ważnego OC?

W sytuacji, gdy sprawdzasz ważność OC bo jesteś poszkodowany i okazuje się, że pojazd sprawcy nie ma ubezpieczenia OC, nie musisz się martwić. Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez sprawców bez OC wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po wypłacie odszkodowania UFG będzie dochodzić zwrotu pieniędzy od kierowcy, który spowodował wypadek bez OC i od posiadacza pojazdu, który nie wykupił OC. Szkodę możesz zgłosić do dowolnego ubezpieczyciela. Przekaże on dokumentację dotyczącą zdarzenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady