Co wpływa na ceny ubezpieczenia samochodu w 2023 roku?

Motoryzacja

To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, czyli OC, jest obowiązkowym ubezpieczeniem, o które musi zadbać właściciel pojazdu.

Bardzo ważne jest to, że ubezpieczenie OC trzeba mieć na każdy zarejestrowany pojazd, bez względu na to czy jest używany czy nie. W przypadku OC zakres polisy jest zawsze taki sam i wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku.

Za to ubezpieczenie AC, czyli ubezpieczenie od uszkodzeń i kradzieży, popularnie zwane Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jego warunki mogą być różne i w znacznej mierze to właściciel o nich decyduje.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Co wpływa na ceny ubezpieczeń auta?

Wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu różnych czynników. Setki a nawet tysiące zmiennych mogą wpływać na ceny proponowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeń. Powszechnie znanym kryterium jest tzw. szkodowość klienta. Informacje o zaistnieniu, zgłoszeniu oraz rozmiarze szkód są określane o oparciu o dane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Kto nie spowodował wypadku ani stłuczki, ten ma bezszkodową historię w UFG, dzięki czemu może liczyć na wyższe zniżki.

Wyższa cena za ubezpieczenie OC zazwyczaj zdarza się w dużych miastach, np. wojewódzkich. Dlaczego? Większe zaludnienie powoduje większe natężenie ruchu samochodowego, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniach drogowych takich jak kolizje czy wypadki.

Czy wiek i doświadczenie kierowcy ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

Niebagatelnym czynnikiem jest wiek i doświadczenie kierowcy. Kto ma niewielki staż za kierownicą, np. niedawno otrzymał prawo jazdy, musi liczyć się z większym wydatkiem za ubezpieczenie pojazdu. Wraz z upływem czasu i wzrostem doświadczenia wysokość zniżek rośnie. Młodym kierowcą według kryteriów niektórych towarzystw może być nawet osoba do 30 roku życia. Ile kosztuje polisa w takich przypadkach? Okazuje się, że koszt może być nawet kilkukrotnie wyższy niż w przypadku doświadczonego kierowcy.

Także właściciele pierwszego w życiu własnego pojazdu muszą liczyć się z wyższą ceną polisy.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady