Badanie lekarskie muszą przede wszystkim wykonać osoby, które chcą zapisać się na kurs prawa jazdy. Orzeczenie lekarskie jest jednym z dokumentów niezbędnych do zapisu na kurs, a następnie do zdawania egzaminu. Orzeczenie jest też konieczne do założenia profilu PKK.
Badanie muszą przejść także osoby, które chcą przedłużyć ważność swojego prawa jazdy. Obecnie, zgodnie z przepisami, jest ono wydawane na maksymalnie 15 lat (w 2019 roku zaprzestano wydawania prawa jazdy bezterminowo). Po upływie tego okresu, trzeba powtórzyć badania. Dlatego warto zwrócić uwagę na datę ważności swojego orzeczenia i zaplanować kolejne badanie z wyprzedzeniem.
Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?
Koszty badania lekarskiego na prawo jazdy mogą różnić się w zależności od regionu Polski i placówki medycznej. Obecnie nie ma określonej opłaty urzędowej za badanie lekarskie kierowców, w związku z czym są one ustalane indywidualnie przez lekarzy. Najczęściej koszt badania lekarskiego z orzeczeniem wynosi ok. 300-400 zł. Jest to zakres cenowy, który można spotkać w większości regionów w Polsce. Warto zauważyć, że niektóre ośrodki szkoleniowe oferują badania lekarskie w ramach swojej oferty, co dla kandydatów na kierowców może być wygodnym rozwiązaniem. Jest to bowiem zazwyczaj tańsza opcja niż samodzielna wizyta w placówce medycznej. Warto wiedzieć, że badanie nie jest realizowane w ramach NFZ.
Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy?
Celem badania lekarskiego na prawo jazdy jest sprawdzenie, czy u pacjenta występują przeciwwskazania do prowadzenia pojazd. Lekarz orzecznik bada wszystkim:
- Wzrok: Lekarz sprawdza zdolność kandydata do ostrego widzenia, percepcję kolorów, zdolność do widzenia w różnych warunkach oświetleniowych oraz pole widzenia. Jeśli nosimy okulary lub soczewki korekcyjne, powinniśmy je nosić podczas badania.
- Słuch: Lekarz ocenia zdolność słuchu kandydata, co jest istotne do reagowania na sygnały dźwiękowe na drodze, takie jak klaksony innych pojazdów.
- Sprawność fizyczną: Lekarz ocenia ogólną sprawność fizyczną kandydata, w tym zdolność do utrzymania równowagi i ogólną sprawność ruchową.
- Ogólny stan zdrowia: Badany jest pytany o przyjmowane leki na przewlekłe choroby oraz o istnienie jakichkolwiek chorób, które mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdu.
- Zdrowie psychiczne: Lekarz dokonuje oceny ogólnego stanu psychicznego kandydata, w tym zdolności do koncentracji, zdolności do podejmowania decyzji i ogólnego stanu emocjonalnego.
Jeżeli przejdziemy badanie pozytywnie - lekarz wystawia stosowne orzeczenie.
Co zabrać na badanie lekarskie na prawo jazdy?
Na badanie lekarskie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, okulary lub soczewki (jeżeli kandydat ma wadę wzroku), a także w przypadku wady słuchu – aparat słuchowy. W przypadku chorób przewlekłych – warto zabrać ze sobą również dokumentację medyczną, oświadczenia o stanie zdrowia lub karty konsultacji medycznych.
Badania lekarskie na prawo jazdy – jak długo są ważne?
Orzeczenie wydawane jest na maksymalnie 15 lat. Niektóre osoby, które mają wadę wzroku lub inne problemy związane z ograniczeniem widzenia – muszą wykonywać je częściej. Po upływie wskazanego na dokumencie prawa jazdy terminu, należy ponownie przejść badania lekarskie, a następnie ponownie wyrobić nowy dokument w starostwie powiatowym.
Mając orzeczenie lekarskie można przystąpić kolejnych etapów zdobywaniu uprawnień do kierowania pojazdem, czyli np. założenia profilu PKK i zapisania się na kurs prawa jazdy.