UFG – co to za instytucja i czym się zajmuje?

Ubezpieczenie Przepisy

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zajmuje się wsparciem dla poszkodowanych w wypadkach i kolizjach spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów, a także pomocą dla pokrzywdzonych w zdarzeniach drogowych, w których sprawca nie został ustalony.

Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Instytucja najczęściej określana skrótem UFG, działa na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która została uchwalona 22 maja 2003 r. Do UFG należą te zakłady ubezpieczeń, wykonujące działalność ubezpieczeniową na terenie Polski, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów i obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników. Warta jest jednym z nich.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Komu przychodzi z pomocą UFG ?

Do zadań UFG należy m.in. wypłata odszkodowań i świadczeń osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach, których sprawca nie miał aktualnego ubezpieczenia OC.

UFG wypłaca pełną kwotę odszkodowania osobom poszkodowanym przez nieubezpieczonego sprawcę, ale posiadacz i kierowca pojazdu, który spowodował tę szkodę zostanie zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty wypłaconej przez UFG oraz poniesionych kosztów. Średnia kwota, jaką ma do zwrotu nieubezpieczony sprawca, to ok. 20 tys. złotych – stan na początek lutego 2023 r. 

Fundusz wypłaca odszkodowania nie tylko w przypadku szkód spowodowanych przez posiadaczy i kierujących, którzy nie mieli aktualnego ubezpieczenia OC w momencie spowodowania wypadku. Także gdy sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia i nie da się go zidentyfikować UFG udzieli pomocy poszkodowanym. Wydatki UFG na odszkodowania wypłacone za nieubezpieczonych sprawców sięgają ok. 100 mln zł w ciągu roku.

Odpowiedzialność w razie wypadku bez ważnego ubezpieczenia OC

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia spoczywa na właścicielu pojazdu. Jednak w razie spowodowania kolizji lub wypadku bez ważnej polisy OC, odpowiedzialność finansową ponosi solidarnie właściciel oraz osoba kierująca pojazdem w chwili zdarzenia. O tej zasadzie koniecznie powinny pamiętać osoby, które wypożyczają samochód. Zanim wsiądziesz za kierownicę wynajętego pojazdu, koniecznie sprawdź czy ma on aktualne ubezpieczenie OC! UFG ma ustawowy obowiązek dochodzenia zwrotu pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania od nieubezpieczonych sprawców kolizji i wypadków oraz posiadaczy pojazdów, którymi kierowali sprawcy.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu w UFG

UFG gromadzi informacje o zawartych ubezpieczeniach komunikacyjnych i za pośrednictwem swojej strony internetowej www.ufg.pl umożliwia każdemu zainteresowanemu skontrolowanie czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. Sprawdzenie jest proste, nie zabiera dużo czasu, daje dokładne informacje: potwierdzenie ważności ubezpieczenia na podany dzień, numer polisy OC, markę pojazdu oraz nazwę i adres ubezpieczyciela, który wystawił polisę.

Jeśli sprawdzany pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia OC, to otrzymasz informację o braku ochrony.

Sprawdź ubezpieczenie OC pojazdu, gdy pożyczasz auto od krewnego lub znajomego, ale także jeśli zamierzasz skorzystać z auta z wypożyczalni lub z zastępczego auta, które proponuje Ci warsztat na czas naprawy Twojego samochodu.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Statystyki dotyczące ubezpieczeń OC

Na koniec 2022 roku baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zawierała informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC ponad 27,6 mln pojazdów! Niestety wg danych z UFG po polskich drogach jeździ ok. 90 tys. samochodów bez ważnego OC. Jednym z zadań Funduszu jest kontrola spełniania obowiązku ubezpieczeniowego. W przypadku wykrycia braku posiadania OC komunikacyjnego UFG nakłada kary finansowe. Wysokość opat za brak OC jest określona w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W przypadku samochodu osobowego w 2023 roku kara może wynieść nawet 7 200 zł!

Pamiętaj, że kary za brak OC są bardzo wysokie, więc jeśli chcesz ich uniknąć i czuć się bezpiecznie – miej wykupiona polisę.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady