Korzystanie z samochodu zastępczego z OC sprawcy

Jeżeli na skutek wypadku lub kolizji Twoje auto nie nadaje się do użytku, to przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jako poszkodowany nie musisz wykładać swojej gotówki na wynajem samochodu zastępczego ani szukać na własną rękę wypożyczalni.

Samochód to dla wielu osób jedyny środek transportu, a niekiedy też narzędzie pracy. Nic dziwnego, że w przypadku jego unieruchomienia kluczowa jest możliwość skorzystania z zastępczego auta.

Aż 56% ankietowanych w sondażu zrealizowanym przez instytut Millward Brown na zlecenie Warty jako jedno z najistotniejszych oczekiwań, w sytuacji gdy ich pojazd zostanie unieruchomiony po kolizji lub wypadku, wskazało usługę organizacji samochodu zastępczego (obok holowania auta i wskazania warsztatu, w którym można naprawić auto).

Jeśli jesteś poszkodowany, zgłoś szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy i w trakcie zgłoszenia poinformuj, że potrzebujesz samochodu zastępczego.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Organizacja samochodu zastępczego u swojego ubezpieczyciela

O samochód zastępczy z OC sprawcy wcale nie musisz wnioskować u ubezpieczyciela sprawcy. Być może masz większe zaufanie do towarzystwa, w którym to Ty masz polisę i tam wolisz dokonać zgłoszenia i likwidacji szkody z uwzględnieniem potrzebnego Ci samochodu zastępczego. Masz taką możliwość. Dzięki systemowi BLS (bezpośredniej likwidacji szkód) możesz zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela, a ten rozliczy się z towarzystwem, w którym ubezpieczony jest sprawca zdarzenia. Wcześniej warto sprawdzić czy obaj ubezpieczyciele (Twój i sprawcy) należą do systemu BLS. Jeśli jesteś posiadaczem polisy HDI możesz śmiało korzystać z BLS - HDI to znak towarowy stosowany przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta, które od samego początku tj. od 1 kwietnia 2015 roku przystąpiło do BLS.

Na jaki samochód zastępczy możesz liczyć

Obwiązuje zasada, że samochód zastępczy powinien być tej samej lub zbliżonej klasy. Jeśli więc korzystasz z samochodu z automatyczną skrzynią biegów, to możesz domagać się auta zastępczego z automatem. Jeśli jeździsz samochodem kombi, zastępcze auto też powinno mieć takie nadwozie.

Ładowanie...
Kalkulator OC / AC
Poznaj ofertę i kup ubezpieczenie
online
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Ubezpieczenie

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Być może traktujesz ubezpieczenie OC jako przykry obowiązek wynikający z bezdusznych przepisów. Niesłusznie! Zwróć uwagę…

Ubezpieczenie

Jakie mogą być konsekwencje braku ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną polisę OC – taki wymóg wynika z przepisów prawa Nawet niewielka, np.…

Assistance

Ubezpieczenie Assistance - czy warto kupić?

Awaryjne sytuacje mogą się przytrafić w trakcie każdej podróży samochodem. Jak wtedy wybrnąć z tarapatów? Przezorni…

Zobacz wszystkie porady