Kategoria prawa jazdy B+E uprawnia kierowców do prowadzenia określonych pojazdów z przyczepami, wśród których znajdują się:
Pojazd osobowy + przyczepa/y do 3,5 tony
Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B+E może prowadzić pojazd osobowy z kategorii B (czyli zazwyczaj samochód osobowy) w połączeniu z przyczepą/ami o maksymalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, że można prowadzić samochód np. z przyczepą kempingową, przyczepą do przewozu sprzętu rekreacyjnego lub z małą przyczepą towarową.
Ciągnik rolniczy + przyczepa/y
Poza zespołem pojazdów opisanym powyżej, prawo jazdy B+E umożliwia prowadzenie ciągników rolniczych w połączeniu z przyczepami lub przyczepami (tylko na terenie Polski).
Pojazd wolnobieżny + przyczepa/y
Kategoria B+E pozwala ponadto na prowadzenie zespołów pojazdów składających się z pojazdu wolnobieżnego (tj. pojazdu silnikowego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h) i przyczepy lub przyczepy towarowej. Podobnie jak w przypadku ciągników rolniczych, to uprawnienie działa wyłącznie na terenie Polski.
Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B+E?
Poniżej przedstawiamy wymagania, które należy spełnić by zdobyć prawo jazdy kategorii B+E:
- Wiek 18 lat - by ubiegać się o uprawnienia kategorii B+E, trzeba mieć przynajmniej 18 lat.
- Prawo jazdy kategorii B – zanim zaczniemy kurs na prawo jazdy kategorii B+E niezbędne jest prawo jazdy kategorii B. Kategoria B+E jest rozszerzeniem uprawnień do prowadzenia pojazdów.
- Kurs praktyczny: Kurs na prawo jazdy kategorii B+E obejmuje wyłącznie szkolenie praktyczne. Podczas kursu nauczymy się obsługi pojazdu z przyczepą, manewrowania, parkowania oraz innych umiejętności niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia zespołów pojazdów na drodze. Od 2016 roku nie ma już konieczności zdawania części teoretycznej egzaminu.
- Wniosek o numer PKK: By móc podjąć szkolenie i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B+E należy złożyć wniosek o wydanie numeru PKK (profilu kandydata na kierowcę). Więcej piszemy na ten temat dowiesz się z naszego artykułu, w którym opisujemy, jak wyrobić profil kandydata na kierowcę.
- Egzamin wewnętrzny: Po uzyskaniu numeru PKK, można przystąpić do egzaminu wewnętrznego w wybranym ośrodku szkolenia kierowców (OSK). Egzamin obejmuje praktyczne umiejętności jazdy, manewrowania oraz złączania i rozprzęgania pojazdu z przyczepą. Pomyślne zdanie egzaminu wewnętrznego umożliwia aktualizację numeru PKK i przystąpienie do egzaminu państwowego.
- Egzamin państwowy: Ostatnim etapem jest państwowy egzamin na prawo jazdy, który odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Podczas egzaminu musimy wykazać się umiejętnościami w zakresie prowadzenia pojazdu z przyczepą. Po zdaniu tego egzaminu otrzymamy uprawnienia kategorii B+E.
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B+E?
Egzamin na prawo jazdy kategorii B+E przeprowadzany jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Składa się z części praktycznej, która obejmuje jazdę na placu manewrowym oraz jazdę w ruchu drogowym.
Egzamin praktyczny na placu manewrowym obejmuje 5 elementów, w tym m.in.
- czynności kontrolno-obsługowe
- przygotowanie do jazdy
- sprzęganie pojazdu z przyczepą
- jazdę po łuku
- manewry
Podczas jazdy w ruchu drogowych egzaminator sprawdza umiejętności kierowcy w zakresie:
- wjazdu na drogę z obiektu przydrożnego,
- jazdy drogami dwukierunkowymi
- przejazdu przez skrzyżowania
- przejazdu przez przejścia dla pieszych,
- przejazdu przez tory kolejowe lub tramwajowe
- przejazdu obok przystanku autobusowego lub tramwajowego
- wykonania manewru zawracania
- wykonania manewru wyprzedzania, wymijania oraz omijania
- wykonania hamowania
Ile kosztuje kurs prawa jazdy B+E w 2023 roku?
Kurs, podczas którego możemy zdobyć umiejętność prowadzenia pojazdu z przyczepa niezbędne do uzyskania prawa jazdy kategorii B+E, to wydatek rzędu 1550 – 2500 zł. Do tego powinniśmy doliczyć opłaty dodatkowe, np. za wydanie orzeczenia lekarskiego (ok. 200 zł), zdjęcia do dokumentów, koszt samego egzaminu (ok. 100 zł) oraz wydanie dokumentu prawa jazdy (ok. 100 zł).