Uwaga!

W weekend (02.03-03.03.2024 r.) trwają prace techniczne i niektóre strony mogą działać nieprawidłowo. Przepraszamy za utrudnienia.

System punktów karnych ma na celu ochronę bezpieczeństwa na drogach i zachęcenie kierowców do przepisowej jazdy. Jeżeli na naszym koncie pojawia się ich zbyt wiele – powinien to być wyraźny znak do zmiany zachowania za kółkiem.

 

Za jakie wykroczenia drogowe otrzymuje się punkty karne?

Do każdego wykroczenia drogowego w Polsce przypisana jest określona ilość punktów karnych. Otrzymuje się je m.in. za przekroczenie prędkości, ale też wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niezatrzymanie się do kontroli policyjnej, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, czy też za naruszenia powodujące zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, których następstwem jest naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia. Wysoką liczbę punktów karnych można otrzymać także za niezgodne z przepisami przewożenie dzieci w samochodzie oraz wiele innych naruszeń.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Każdy kierowca może sprawdzić, ile aktualnie ma punktów karnych. Można to zrobić na komisariacie lub przez internet, przy pomocy profilu zaufanego w serwisie mObywatel.

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Nagromadzone punkty karne obowiązują przez rok (do niedawna były to 2 lata, jednak 17 września 2023 r. weszły w życie nowe przepisy, które skróciły ten okres). Chcąc zmniejszyć liczbę zgromadzonych punktów karnych można wziąć udział w specjalnym kursie, który to umożliwia (we wrześniu 2023 tego typu kursy zostały przywrócone). Kursy te składają się z serii wykładów teoretycznych oraz zadań praktycznych polegających na wykonywaniu hamowania przy prędkości 30-50 km/h. Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje specjalne zaświadczenie wystawione przez dyrektora WORD, a liczba zgromadzonych punktów karnych obniżana jest o 6. Tego typu kurs kosztuje ok. 1000 zł. Można w nim uczestniczyć raz na pół roku.

 

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI

Jak odzyskać prawo jazdy?

Przepisy przewidują różne ścieżki postępowania w przypadku kierowców o krótszym i dłuższym stażu za kółkiem:

  • W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok, którzy przekroczyli limit 20 punktów - starosta cofa uprawnienia do prowadzenia pojazdów. By je odzyskać trzeba ponownie odbyć kurs na prawo jazdy oraz przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego
  • W przypadku kierowców posiadający prawo jazdy dłużej niż rok, którzy mają na koncie ponad 24 punkty karne – starosta kieruje na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczymy egzaminu lub badań, starosta cofa uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

 

Sprawdź ubezpieczenie OC w HDI